sobota 7. januára 2012

ER - f


Žena ráno vstane. Pustí si svoju obľúbenú hudbu (žiaden zlovestný pop). Otvorí okno, pretrie si oči, vetrá. Vetrá dovtedy , kým jej nenaskočia zimomriavky. Ešte sa chvíľku jemne húpe v bokoch, do rytmu toho jej jemného beatu. Zatvára okno, pozerá kdesi pred seba. Zastiera záclonu.

Varí si zázvorový čaj, pretože ju bolí hrdlo. Má na sebe hrubé ponožky, voľné nohavice a biele tričko. Tri dni to nosí dokola. Cez deň i v noci. Necíti sa fyzicky dobre. Sadá si na gauč a nasáva ten vyluhovaný koreň vášne, ktorý ešte doteraz nemala rada.

Zahľadí sa na svoje prsia, sú malé a pripomínajú skôr trojuholník ako nejaký oblý tvar. Spomenula si na to, že ako 13ročná kdesi čítala, že pokiaľ sa dievčatám pod prsiami neudrží ceruzka - je podprsenka zbytočná. A zbytočná bola aj vtedy na lúke pod hviezdami, keď jej bozkával tie jej premalé prsia.

Preberie sa zo snívania. Vracia sa späť. Vezme zeleninu a varí praženicu, pretože už dlho necítila jej jemnú vôňu. Ona.

Tá istá ona sedí na koberci a pozerá len tak pred seba. Sedí takto aj 20 minút, až pokým ju to neprestane baviť. Myslí na to, čo sa jej snívalo v noci, myslí na nové šaty, ktorými si spraví radosť, myslí na ten borovicový les, na ktorý myslí vždy. Väčšinou keď robieva túto "aktivitu" hovorí si, že jej dnešný deň pripomína nedeľu.

A v nedeľu má chuť na zákusky komunistického typu ako napr. : laskonka, punčák a kokosová guľka. Všetci sa jej smejú, lebo si už nevedia predstaviť nič iné ako cheesecake, muffin alebo macaron. Už asi zabudli na to, ako ich rodičia brávali do cukrárne Ameti, oproti kinu.

Nedeľa je teda chutným zákuskovým dňom, kedy sa okrem iného polievajú kvety, aj sa rosia, fajčí sa na balkóne a do skrine sa ukladá už uschnuté prádlo zo soboty. V nedeľu sa chodí na prechádzky k Dunaju, k zámku alebo len tak po námestí. V nedeľu sa dobre číta i Vianov sprievodca po Saint-Germain-des-Prés, pretože jej to pripomína chvíle strávené tam. Chvíle, za ktoré by dala 42 svojich nedelí z celého roka. Okrem toho premýšľa nad tým, že keby bol na Slovensku v baroch strašne drahý alkohol a na uliciach by sa nesmelo piť, tak by možno vznikli legendárne večierky na bytoch, do ktorých by nemohol každý. äch.

V nedeľu sa pije káva, v ostatné dni nie, pretože dráždi žalúdočnú sliznicu, no v nedeľu i žalúdok zabudne na zlé veci. V nedeľu sa jej dobre vymýšľajú recepty, ktoré by chcela mať vo svojom bistre/kaviarni a servírovať ich fajn ľuďom. Nad dvere by postavila živú zelenožltú andulku, ktorá by určovala fajn a nefajn ľudí. Keby zakrákala, bol by to nefajn človek, keby pokývala hlavou na znak súhlasu, bol by to fajn človek. Pri vstupe by vďaka tomu vznikalo napätie, ktoré by sa jej páčilo.

Keď je leto, tak je nedeľa ako stvorená na pikniky pri pníkoch stromov a motýľoch vo vlasoch.

Nuž, len ona by najradšej niekde na lúke sedela a husy pásla. Škoda, že spoločnosť je taká aká je.